Wielkość czcionki: A + A - Reset
Start Wywiady Wywiad z Dyrektorem Gimnazjum
Wywiad z Dyrektorem Gimnazjum Drukuj
Wpisany przez Administrator   
Początek roku szkolnego 2015/2016 przyniósł Gimnazjum w Rui zmiany. Dyrektorem szkoły została Joanna Stenzel Chomiak – nauczyciel wychowania fizycznego, zwolenniczka teorii „wychowania przez sport”. Z Joanną Stenzel – Chomiak – nową Dyrektor Gimnazjum w Rui rozmawia Joanna Ciąpała


* W lipcu została Pani wybrana nowym dyrektorem Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza w Rui. Na pewno ma Pani własne pomysły i wizję zmian w szkole. Czy mogłaby Pani nam o tym opowiedzieć?
Przede wszystkim zależy mi na tym, by szkoła wzorowo realizowała swoje cele : dydaktyczny, opiekuńczy i wychowawczy, kształtując osobowość uczniów i przygotowując ich do życia w społeczeństwie. Ponadto chciałabym postawić na aktywność w działaniu , realizować przedsięwzięcia skierowane do uczniów, rodziców i całej społeczności lokalnej. Gimnazjum w Rui to szkoła z historią, duszą i klimatem – zamierzam to pielęgnować. Zależy mi na tym, by uczniowie , nauczyciele i pracownicy administracyjni przychodzili do szkoły z chęcią, uśmiechem na twarzy, by czuli się jej współgospodarzami i myślę, że to bezpośrednio przełoży się na ich zaangażowanie w naukę i pracę.

*Ile lat pracuje Pani w zawodzie nauczyciela i jakich przedmiotów Pani uczy?
Przepracowałam w zawodzie nauczyciela 11 lat ucząc wychowania fizycznego. Wielokrotnie byłam wychowawcą młodzieży gimnazjalnej. Tworzyłam autorskie i innowacyjne programy nauczania wychowania fizycznego : program klasy sportowej o profilu pływanie oraz klasy z rozszerzoną edukacją prozdrowotną . Jestem zwolennikiem teorii „wychowania przez sport” i zawsze podkreślam rolę motywacji do działania w aspekcie kreowania osobowości młodych ludzi.

*Czego - środowisko, rodzice, nauczyciele, wreszcie uczniowie - mogą się po tym roku spodziewać, jakie ma Pani najbliższe plany w zakresie zarządzania szkołą?
Ten rok jest szczególny i tak naprawdę nie wiemy co nam przyniesie . W oświacie ogólnie szykują się duże zmiany. Jakie to będzie miało bezpośrednie przełożenie na funkcjonowanie gimnazjum i środowiska lokalnego dziś jeszcze nie wiemy . Myślę , że ten rok będzie dla mnie rokiem obserwacji , rozpoznawania potrzeb oraz potencjału ludzkiego w gminie i szkole.

*Czy praca dyrektora szkoły wymaga szczególnych predyspozycji? Jakie cechy według Pani powinien posiadać dobry dyrektor?
Przed dyrektorem dzisiejszej szkoły stają ogromne wyzwania. Obejmując funkcję, przyjmuje się na siebie obowiązek zarządzania placówką zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Edukacji Narodowej , Kuratorium Oświaty i organu prowadzącego czyli Wójta Gminy. Otrzymuje się dość szeroki zakres kompetencji ekonomicznych, prawnych oraz psychologiczno-pedagogicznych. Staje się odpowiedzialnym za uczniów , za atmosferę pracy i pracowników, za relacje z rodzicami i lokalnym środowiskiem, a przede wszystkim za efektywność i nowoczesność procesu nauczania. Nauczyciele oraz pracownicy administracyjni szkoły chcą, aby dyrektorzy byli ich mistrzami, doradcami, przewodnikami, sprzymierzeńcami, przyjaciółmi, stale wyczulonymi zarówno na potrzeby szkoły, jak i na ochronę ich osobistych interesów. Potrzebują indywidualnego kontaktu, szczerej i otwartej rozmowy. Dlatego więc współczesny dyrektor musi pamiętać o tym, że jest człowiekiem, który zarządza placówką, ale jednocześnie wpływa na zachowanie i postawy swych pracowników. Każda szkoła ma swój styl, mocne i słabe strony oraz specyficzne problemy. Dyrektor szkoły i nauczyciele na co dzień stają przed faktem poszukiwania sposobów rozwiązywania różnorodnych sytuacji tak, aby w szkole stworzyć miejsce, w którym wszyscy będą czuli się dobrze i bezpiecznie.

*Czego oczekuje Pani od nauczycieli i uczniów w nowym roku szkolnym?
Od nauczycieli i uczniów oczekuję przede wszystkim rzetelnej realizacji zadań, które do nich należą : pracy i nauki . Ponadto chciałabym zmotywować ich do działań dodatkowych, do tzw. „wyjścia poza ramy” i wspólnego działania dla całej społeczności gminnej. Dlatego też zależy mi na stworzeniu dobrej i szeroko rozumianej współpracy z innymi instytucjami funkcjonującymi w Rui .

*Jak wygląda współpraca z Dyrektorem Szkoły Podstawowej?
Współpraca z Panią Dyrektor Szkoły Podstawowej w Wągrodnie układa się dobrze : wymieniamy doświadczenia, pomagamy sobie w organizacji codziennej działalności szkół , planujemy też wspólne przedsięwzięcia . Mam nadzieję, że z czasem współpraca rozwinie się o kolejne obszary działań.

*Pytanie wyrwane z kontekstu, ale jednak bardzo istotne. Czy ma Pani jakieś życiowe motto?
„ Nie rzeczywistość sama, ale serce, z jakim ku niej przystępujemy, daje rzeczom kształty i kolory” – H. Sienkiewicz

Dziękuję za rozmowę
 

Odwiedziny

mod_vvisit_counterDzisiaj11590
mod_vvisit_counterWczoraj15961
mod_vvisit_counterW tym tygodniu88485
mod_vvisit_counterW tym miesiącu397456
mod_vvisit_counterOd początku12110734