Wielkość czcionki: A + A - Reset
Start Wywiady Wywiad z kierownikiem SP ZOZ Ośrodka Zdrowia w Tyńcu Legnickim
Wywiad z kierownikiem SP ZOZ Ośrodka Zdrowia w Tyńcu Legnickim Drukuj
Wpisany przez Administrator   


Stanowisko kierownika SP ZOZ w Tyńcu Legnickim objęła 20 kwietnia. Ma być receptą na polepszenie jakości i dostępności usług świadczonych w Ośrodku Zdrowia. Podkreśla, że zrobi wszystko aby poprawiła się reputacja przychodni, a pacjenci byli zadowoleni. Z Agnieszką Tabiszewską – nowym kierownikiem Ośrodka Zdrowia rozmawia Joanna Ciąpała 


Dlaczego startowała pani do konkursu na kierownika przychodni w naszej gminie i jakie widzi możliwości rozwoju?

Kierowała mną troska o zdrowie pacjentów przychodni. Zależy mi na tym, aby każdy z nich miał łatwy
i szybki dostęp nie tylko do lekarzy pierwszego kontaktu, ale także do lekarzy specjalistów. Zrealizuję ten cel dzięki planowanemu stworzeniu tzw. konsorcjum gminnych ośrodków zdrowia. Jest to rodzaj zrzeszenia ośrodków zdrowia, dzięki któremu między innymi łatwiej jest pozyskać do współpracy lekarzy specjalistów, zorganizować bezpłatne badania profilaktyczne czy negocjować ceny np. usług. Tworząc konsorcjum na terenach wiejskich mam zamiar poprawić, jakość usług medycznych, a tym samym wpłynąć na jakość życia mieszkańców takich gmin jak właśnie Ruja. Pragnę stworzyć możliwość lepszego dostępu do wizyt
u lekarza pierwszego kontaktu - w każdy dzień tygodnia w godzinach przed oraz popołudniowych, a także
z możliwości konsultacji z lekarzami specjalistami np. w dziedzinie urologii, neurologii, dermatologii, psychologii itp. również na miejscu w ośrodku zdrowia. Priorytetem jest dla mnie, aby pacjenci mogli korzystać z badań laboratoryjnych codziennie w godzinach rannych. W naszym ośrodku zdrowia zamierzam przekształcić część istniejących pomieszczeń na poradnię rehabilitacyjną. Ponadto będę pozyskiwać dodatkowe środki finansowe po to, aby pacjent - mieszkaniec naszej gminy mógł skorzystać z zabiegów fizjoterapeutycznych w miejscu swojego zamieszkania.

Czy ma pani doświadczenie w prowadzeniu takiej placówki?

Od kilku lat zarządzam gminnym ośrodkiem zdrowia w Miłkowicach. Dlatego wiem, jakie są potrzemy zdrowotne mieszkańców na terenach wiejskich. Posiadam także wiedzę i praktyczne przygotowanie do planowania i organizowania pracy w podmiotach medycznych. Planowane przeze mnie konsorcjum będzie alternatywą dla oddalonych od ośrodków wiejskich o kilkanaście kilometrów przychodni i szpitali miejskich, w których dostęp do lekarzy specjalistów, diagnostyki i rehabilitacji bardzo często graniczy
z cudem.

Czy w najbliższym czasie planuje pani jakieś badania profilaktyczne?

Oczywiście. Celem naszych akcji profilaktycznych jest nie tylko diagnoza i wczesne wykrycie choroby, ale także zwrócenie uwagi mieszkańców naszej gminy na aspekty swojego zdrowia i stylu życia. Współczesne problemy ochrony zdrowia dotyczą między innymi wczesnej diagnostyki chorób nowotworowych, krążeniowych itp. Dlatego w najbliższym czasie zostaną przeprowadzone bezpłatne badania profilaktyczne dla czterdziestolatków w zakresie wczesnego wykrycia cukrzycy lub chorób układu krążenia. Najnowsze badania statystyczne pokazują również duży wzrost otyłości wśród dzieci i młodzieży w Polsce, co w efekcie będzie skutkowało dużą zachorowalnością na cukrzycę, niewydolność serca, alergie, a także wady postawy wśród najmłodszych. Dlatego następną grupą, którą przebadamy będą dzieci w wieku od 2 do 6 lat.

Dziękuję za rozmowę i życzę sukcesów.

Dziękuję. Zapraszam naszych mieszkańców na badania profilaktyczne. Niedługo będziemy Państwa szczegółowo informować o terminach.

 

 

 

Odwiedziny

mod_vvisit_counterDzisiaj6812
mod_vvisit_counterWczoraj24950
mod_vvisit_counterW tym tygodniu31762
mod_vvisit_counterW tym miesiącu547515
mod_vvisit_counterOd początku22952330