Wielkość czcionki: A + A - Reset
Start AKTUALNOŚCI Integracyjny Piknik Gminny 2019 połączony z Dożynkami Gminnymi
Integracyjny Piknik Gminny 2019 połączony z Dożynkami Gminnymi Drukuj
 
 W SOBOTĘ – 31 SIERPNIA W Tyńcu Legnickim odbył się Integracyjny Piknik Gminny 2019
połączony z  Dożynkami Gminnymi. Gwiazdą imprezy był Marioo, który  rozgrzał widzów
energetycznym występem.

alt

Gminne Święto Plonów  zainaugurowała uroczysta polowa  Msza Święta. Eucharystii w intencji rolników, w podzięce Opatrzności Bożej za dobre plony przewodniczył Proboszcz Parafii Ruja –ks. Wiesław Złotek.

10  misternie wykonanych wieńców dożynkowych zaprezentowały sołectwa:

 • Dzierżkowice,
 • Polanka,
 • Lasowice,
 • Tyniec Legnicki,
 • Rogoźnik,
 • Ruja,
 • Janowice,
 • Usza,
 • Wągrodno,
 • Brennik.
 

Oficjalna część uroczystości rozpoczęła się ceremoniałem przekazania chleba Gospodarzom Gminy przez Starostów Dożynek. Wójt Gminy Ruja, Paweł Gregorczuk obiecał mądrze
 i sprawiedliwie go dzielić.

- Obchodzimy dziś święto plonów – DOŻYNKI. To jedno z najważniejszych dni w roku każdego Rolnika. To radość i odpoczynek po zebraniu plonów. Dożynki to nasza narodowa tradycja,
a jej przesłanie jest ponadczasowe. Dziękuję Wszystkim Rolnikom za całoroczny  trud pracy na roli  i życzę dobrych plonów oraz satysfakcji z wykonywanej pracy. Ostatnie susze spowodowały duże straty. Gmina Ruja jako jedna z pierwszych powołała komisję, która szacowała szkody. Mam nadzieję, że Rolnicy otrzymają stosowną rekompensatę. –
mówił Paweł Gregorczuk – Wójt Gminy Ruja  

STAROSTOWIE DOŻYNEK

Chleb z tegorocznych plonów przekazali na ręce Gospodarza Gminy Starostowie dożynek: Jadwiga Wrona z Tyńca Legnickiego, zajmująca się wraz z mężem uprawą warzyw i kwiatów oraz Pan Henryk Kordek, Rolnik z Rogoźnika – obecnie – Przewodniczący Rady Gminy Ruja.

altWedle tradycji ludowej, starostami dożynek mianowani są zawsze rolnicy cieszący się ogromnym szacunkiem na wsi, mocno zaangażowani w pracę na roli. 

Choć przez lata obyczaj dożynek ewoluował, to jednak wiele z dawnych, tradycyjnych elementów tego święta zachowało się do dziś. W trakcie dożynek nie zabrakło więc konkursu na najpiękniejszy wieniec. Cieszyły oczy swą malowniczością
 i niepowtarzalnym urokiem, jeden piękniejszy od drugiego. Tradycyjne i współczesne, z dojrzałych kłosów zbóż. Ozdobione owocami, o różnorodnych kształtach, misternie wykonane, symbolizujące plony, będące ukoronowaniem rolniczego trudu.

Komisja oceniała ich dziesięć i miała problem z wyborem, bo – jak mówił Bogusław Graboń – Prezes LPGK w Legnicy, członek Komisji Konkursowej  – wszystkie były piękne.

 – Prace wymagały wielu dni mozolnej pracy, czasu i poświęcenia, umiejętności,
 a przede wszystkim talentu – mówiła odczytując werdykt Pani Gabriela Garuch.
Dziesięć równorzędnych pierwszych miejsc i nagród otrzymali przedstawiciele wszystkich sołectw. To pierwszy tego typu werdykt w historii dożynek Gminy Ruja!

Ponadto przekazano nagrodę publiczności za najładniejszy wieniec. Mieszkańcy zdecydowali, że nagroda należy się Gospodyniom z Rogoźnika.

 
OFICJALNIE –Z NAGRODAMI

* W programie uroczystości nie zabrakło konkursu dot. bezpieczeństwa pracy
w gospodarstwie rolnym  organizowanego przez Kasę Rolniczego Ubezpieczania Społecznego w Legnicy.

* Rozegrane zostały potyczki sołeckie zorganizowane przez Radnych i Sołtysów
z Gminy Ruja. Przedstawiciele Sołectw zmierzyli się w pięciu konkurencjach zręcznościowych.:

·         Taczką przez świat,

·         Rzut filcakiem,

·         Nartostrada,

·         Spacer Farmera,

·         Żniwa czas zacząć
 

Zawody dostarczyły mieszkańcom mnóstwa śmiechów , niesamowitych emocji
i zdrowej rywalizacji.

Tytuł „ MISTRZA POTYCZEK DOŻYNKOWYCH”  otrzymały  ex aequo  Drużyny: STRZAŁKOWICE I DZIERŻKOWICE! 

alt

altNie zabrakło również nauki strzelania z łuku oraz gier i zabaw dla najmłodszych mieszkańców. W przerwach pomiędzy konkursami i zabawami mieszkańcy korzystali z bezpłatnego, dożynkowego poczęstunku, a dzieci bawiły się na darmowych dmuchańcach.

 

ROZRYWKOWO NA SCENIE

O  20:00  wystąpił długo oczekiwany przez publiczność- MARIOO. Rozgrzał publiczność energetycznym występem. Zwieńczeniem uroczystości było światełko do nieba –pokaz fajerwerków a następnie DYSKOTEKA POD GWIAZDAMI, którą poprowadził zespół DEXTER.

 

DODATKOWE ATRAKCJE

Po raz kolejny strzałem w dziesiątkę okazała się …..FOTOBUDKA!  Kolejka do darmowych zdjęć nie miała końca. Mobilne studio fotograficzne zapewniło doskonałą zabawę i mnóstwo śmiechu . Wielu uczestników dożynek skusiło się na pamiątkowe zdjęcia.

Tegorocznym Dożynkom towarzyszyły także wspaniałe, kolorowe, pięknie przyozdobione Stoiska Sołeckie. Przygotowanie wystaw wymagało ogromnego wysiłku zarówno przed jak
 i w dniu święta plonów. Sołectwa stanęły na wysokości zadania i na miarę swoich możliwości przygotowały piękne domki wystawowe. W prezentację stoisk na dożynki zaangażowały się następujące sołectwa:

 • Lasowice,
 • Brennik,
 • Komorniki,
 • Tyniec Legnicki,
 • Janowice,
 • Rogoźnik,
 • Strzałkowice,
 • Ruja,
 • Wągrodno.

Ponadto:

 • Szkoła Florystyczna – warsztaty

 

Wspólne biesiadowanie i świętowanie  wpłynęło na wzrost integracji i umożliwiło rozwój aktywności społecznej. Uroczystość zaangażowała mieszkańców oraz organizacje pozarządowe w realizację zadań związanych z imprezą. Była ona ogólnodostępna, nieodpłatna i skierowana do szerokiego grona odbiorców, w tym osób niepełnosprawnych. Dzięki oprawie muzycznej uczestnicy mogli się bawić do późnych godzin wieczornych.

Realizacja projektu pn. „ Integracyjny Piknik Gminny 2019” przyczyniła się do  wykorzystania walorów przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych w aktywizacji regionu.

Mieszkańcy Tyńca Legnickiego i okolicznych miejscowości mają ograniczoną dostępność do wydarzeń kulturalnych. Integracyjny Piknik Gminny 2019 pozwolił im na większą integrację, stworzył okazję spotkania młodzieży i innych grup społecznych.

Mieszkańcy Gminy Ruja mieli  możliwość promocji swoich produktów lokalnych. Ludzie tęsknią za tradycyjnymi polskimi produktami wytwarzanymi naturalnymi sposobami. Potrzebują produktów w których oprócz wysokiej jakości dostaną pozytywne skojarzenia, coś z czym będą mogli się utożsamiać. Piknik był otwarty  do wszystkich społeczności m.in. do bezrobotnych, rzemieślników, rolników, wytwórców, przedsiębiorców, osób niepełnosprawnych, dzieci, którzy wyrażali  chęć zabawy i współpracy. Projekt miał spójne i racjonalne działania, rezultaty
 i budżet. Wpłynął pozytywnie  na  podniesienie jakości życia mieszkańców, oraz wyrównywanie szans pomiędzy społecznością wiejską a miejską.                                                                                                                                                                     

Kultywowanie tradycji to łączenie rzeczy przyjemnych i pożytecznych.

 

DZIĘKUJEMY!

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji imprezy. W szczególności dziękujemy  FIRMIE JELENIEA PLAST oraz IDS ENERGETYKA  za wsparcie  dot. organizacji uroczystości. Bezinteresowna pomoc to bezcenny dar jaki człowiek może podarować drugiemu człowiekowi nie oczekując nic w zamian. Wyrażając swą wdzięczność za wielkie serca i dobrą wolę życzymy wiele sukcesów i powodzenia w realizacji własnych zamierzeń.

 

WYKAZ SPONSORÓW: 
 


alt alt alt

alt alt
alt alt
alt

WŁASYSŁAW JABŁOŃSKI

GRZEGORZ JABŁOŃSKI

ARTUR MACKIEWICZ

ANDRZEJ ROKITNICKI

RYSZARD GŁADUN

MIN HOONG DEVELOPMENT

PASIEKA U JANKA – JAN DOMALEWSKI  
 

Odwiedziny

mod_vvisit_counterDzisiaj27482
mod_vvisit_counterWczoraj29233
mod_vvisit_counterW tym tygodniu27482
mod_vvisit_counterW tym miesiącu254816
mod_vvisit_counterOd początku20350355